كلياتي درباره دستگاه گردش خون

۸ اردیبهشت ۱۳۹۶ | نويسنده :

قلب انسان در هر روز بيش از صد هزار بار مي تپد تا از يك طرف خون سرشار از اكسيژن و مواد غذايي را به بافت ها و اعضاي بدن برساند و از طرف ديگر خون بازگشتي از اندام هاي بدن را براي اكسيژن گيري به ریه ها مي رساند.
قلب يك پمپ عضلاني با چهار حفره اصلي شامل يك بطن و يك دهليز در سمت راست  و يك بطن و يك دهليز در سمت چپ است. خون بازگشتي از اندام ها و بافت هاي مختلف بدن توسط وريدها (سياهرگ ها) وارد دهليز راست مي شود. اين خون از دهليز راست به بطن راست مي ريزد و از آنجا از طريق شريان (سرخرگ) ريوي به ريه ها فرستاده مي شود.
پس از اكسيژن گيري اين خون در ريه ها، خون اكسيژن دار از طريق وريد ريوي وارد دهليز چپ مي شود. با ورود خون به بطن چپ و در اثر انقباض عضله قلب، اين خون از راه شريان آئورت و از طريق شاخه هاي شرياني به بافت هاي بدن مي رود تا اكسیژن خون مورد نياز سلول ها را تامين كند. براى انجام اين وظايف مهم، خود عضله قلب هم نياز به اكسيژن كافي دارد. درسطح قلب دو شريان اصلي تغذيه كننده عضله قلب به نام شريان هاي كرونر راست و چپ قرار دارند. شريان كرونر چپ به دو شاخه اصلي تقسيم مي شود كه اين دو شاخه به همراه شريان كرونر راست، خون رساني به عضله قلب را برعهده دارند.

ارسال شده در عمومي | نظرات (1)

یک پاسخدر “كلياتي درباره دستگاه گردش خون“

 1. عباس خسروبیگی می‌گوید :

  با سلام و تشکر از انتشار مطالب علمی

  ظاهرا قلب من
  رگ اصلی کرونر چپ و چند رگ دیگر
  گرفتگی شدید داشته که با عمل قلب باز
  بای پس شده؟

  [پاسخ]

گذاشتن یک پاسخ