بایگانی برای آذر, ۱۳۹۶

ورزش ریسک مرگ زودهنگام را در زنان کاهش می دهد

۸ آذر ۱۳۹۶ | نويسنده :

▫️به گفته محققان، ورزش به هر شکلی یک داروی عالی برای افرادی است که می خواهند از مشکلات متعدد سلامت دور بمانند.
▫️محققان عنوان می کنند فعالیت فیزیکی ریسک مرگ به هر دلیلی را در زنان مسن تا ۷۰ درصد کاهش می دهد.
▫️عدم ورزش یا تحرک فیزیکی همانند سیگار کشیدن سالانه موجب مرگ جمعیت زیادی می شود. طبق دستورالعمل های فعلی، حداقل ۱۵۰ دقیقه فعالیت فیزیکی در حد متوسط در هفته یا ۷۵ دقیقه فعالیت فیزیکی هوازی با شدت بالا (یا تلفیق هر دو) و ورزش های تقویت کننده ماهیچه دو روز یا بیشتر در هفته توصیه می شود.
▫️فعالیت فیزیکی در حد متوسط تا شدید (مثل پیاده روی تند) با کاهش ۶۰ تا ۷۰ درصدی مرگ در پایان چهار سال مطالعه در بین زنان دارای بیشترین تحرک فیزیکی در مقایسه با زنان دارای حداقل تحرک مرتبط بود.

 

ارسال شده در عمومي | نظرات (0)

علائم حمله قلبی در زنان

۸ آذر ۱۳۹۶ | نويسنده :

حمله‌ قلبی در زنان، به جای داشتن درد قفسه سینه، معمولا با این علائم پنهان همراه است

👈 خستگی غیرطبیعی، حالت‌تهوع، اختلالات خواب، سوء‌هاضمه، اضطراب، درد در بازو، گردن، فک و شانه

ارسال شده در عمومي | نظرات (0)

افزایش خطر ابتلا به بیماری قلبی با افزایش هورمون تیروئید

۸ آذر ۱۳۹۶ | نويسنده :

▫️نتایج یک مطالعه نشان می دهد که بالا و یا حتی اندکی بیش از نرمال بودن سطح یک هورمون تیروئید به نام FT4 ، احتمال ابتلا به بیماری های قلبی عروقی را افزایش می دهد.
نتایج مطالعه محققان هلندی نشان می دهد که غده کوچک تیروئید تاثیر زیادی بر سلامت قلب دارد.
▫️محققان دانشگاه اراسموس در روتردام در جریان این مطالعه متوجه شدند که افراد میانسال و مسن تر که سطح هورمون تیروئید در خون آنها بالاست، با افزایش خطر ابتلا به بیماری قلبی و مرگ و میر روبرو هستند.
▫️این محققان متوجه شدند که بالا بودن هورمون تیروئید موسوم به تیروکسین آزاد یا FT4 احتمال رسوب کلسیم را در عروق کرونر قلب افزایش می دهد و همچنین با افزایش ۸۷ درصدی خطر ابتلا به سکته قلبی یا سکته مغزی و افزایش دو برابری مرگ و میر ناشی از یکی از این بیماری ها، ارتباط دارد.
▫️به گفته محققان، سطوح بالای FT4 نشانه بیش فعالی تیروئید است، این هورمون در غده تیروئید که در جلوی گردن قرار دارد، تولید می شود و به کنترل میزان مصرف انرژی توسط بدن کمک می کند.

ارسال شده در عمومي | نظرات (0)

دستورالعمل درماني انجمن قلب و انجمن آترواسكلروزيس اروپا جهت كنترل ديس ليپيدمي

۵ آذر ۱۳۹۶ | نويسنده :

سطح هدف LDL:

براي بيماراني كه در ريسك بسيار بالايي قرار دارند، توصيه مي شود ميزان LDL كمتر از ٧٠mg/dL حفظ شده و يا در شرايطي كه LDL پایه بيمار mg/dL ١٣٥-٧٠ است، حداقل ٥٠٪‏ كاهش يابد.

بيماران با ريسك بسيار بالا شامل:
– بيماري قلبي عروقي شناخته شده
– ديابت و آسيب ارگاني
– نارسايي شديد كليوي

براي بيماراني كه در ريسك بالايي قرار دارند، توصيه مي شود ميزان LDL كمتر از ١٠٠mg/dL حفظ شده و يا در شرايطي كه LDL پایه بيمار mg/dL ٢٠٠-١٠٠ است، حداقل ٥٠٪‏ كاهش يابد.

بيماران با ريسك بالا شامل:
-ديابت
– نارسايي كليه

ESC/EAS Guidelines for the management of dyslipidaemias. 2016 Oct 27;38(29):2245-55.

✍دكتر بيتا شهرامي
دستيار تخصصي فارماكوتراپي (داروسازي باليني)
دانشگاه علوم پزشكي تهران

ارسال شده در عمومي | نظرات (0)

فواید شکلات

۵ آذر ۱۳۹۶ | نويسنده :

▫️تحقیقات اخیر دانشمندان نشان داده، مصرف شکلات از ابتلا به دیابت و بیماری های قلبی و ضربان نامنظم قلب جلوگیری می کند.
▫️نتایج برخی مطالعات نشان داده، شکلات تلخ فواید بیشتری نسبت به سایرین دارد. شکلات تلخ بیشترین محتوای کاکائو را داشته و از بالاترین میزان آنتی اکسیدان ها به خصوص فلاوونوئیدها، برخوردار بوده که می تواند از برخی آسیب های سلولی جلوگیری کند.
▫️علاوه بر این بررسی ها نشان داده، مصرف شکلات همراه با چای و قهوه که سرشار از آنتی اکسیدان پلی فنول اند، فوایدی نیز برای کاهش خطر کاردیومتابولیک دارد. کاردیومتابولیک احتمال ابتلاء فرد به دیابت، بیماری قلبی و سکته مغزی را نشان می دهد.
▫️شکلات با بهبود سطح آنزیم های کبدی و محافظت در برابر مقاومت به انسولین خطر کاردیومتابولیک را کاهش می دهد. علاوه بر این، مصرف شکلات ضربان قلب را منظم کرده و این وضعیت خطر ابتلا به بیماری های قلبی و سکته مغزی را تا ۲۰ درصد کاهش می دهد.
البته ذکر این نکته نیز حائز اهمیت است که مصرف بیش از حد شکلات با توجه به مقادیر بالای قند و چربی آن به پوسیدگی دندان و چاقی منجر می شود.
به منظور پیشگیری از عوارض مصرف بی رویه شکلات، متخصصان تغذیه مصرف متعادل آن را توصیه کرده اند.
Honor Whiteman. Chocolate may cut risk of irregular heartbeat by a fifth.” Medical News Today. MediLexicon, Intl., 24 May 2017

ارسال شده در عمومي | نظرات (0)