بایگانی برای دی, ۱۳۹۶

بتابلاكر هاي مورد استفاده در نارسايي قلبي

۳ دی ۱۳۹۶ | نويسنده :

بتابلاكر هاي مورد استفاده در نارسايي قلبي (‏HF*): کارودیلول، بیسوپرولول، و متوپرولول سوکسینات. (در منابع اروپا نبيولول**نیز توصیه می شود)

🔻مطابق گایدلاین های درمان HF هر یک از این سه می توانند به عنوان داروی انتخابی استفاده گردند.

🔻بين متوپرولول سوکسینات و بیسوپرولول براساس مطالعات موجود نمی توان قضاوتی کرد و احتمالا با هم قابل جابجایی هستند، لذا در تجویز، توجه به قیمت به عنوان عامل تعیین کننده اهمیت میابد.

🔻 با توجه به اثر اختصاصی تر بیسوپرولول بر روی گیرنده های بتای قلبی، چنانچه بیماری همزمان دچار آسم یا COPD باشد و کارودیلول را به عنوان انتخاب اول در HF  و نیز متوپرولول سوکسینات را به عنوان قدم بعدی، تحمل نکرده باشد، می توان بیسوپرولول را امتحان نمود.

🔻در یکی از مطالعات، با دوز بالای کارودیلول، كاهش بیشتري در مرگ و مير نسبت به دوز بالای متوپرولول و بیسوپرولول مشاهده شده است. همچنین دوز متوسط کارودیلول کاهش مرگ و مير بیشتری نسبت به دوز بالای متوپرولول درپي داشته است.

🔻باید در نظر داشت برتری میان بتابلاکرها در HF بیش از آن که در مطالعات به اثبات رسیده باشد، یک برتری تئوریک است. درمورد کارودیلول برتري احتمالي به دلیل اثر بلوک گيرنده آلفا و نیز اثر آنتی اکسیدانی، خواهد بود.
*Heart Failure
**nebivolol

✏️AHA HF 2017
✏️ESC HF 2016
✏️Int J Cardiol. 2015;190:4-6.
✏️CHF. 2003;9(5)
✏️Eur J Heart Fail. 2011;13(6):670-680.
✏️Eur J Heart Fail. 2014;16(6):678-84.
✏️Open Heart. 2015; 2(1): e000230.
✏️Applied Therapeutics. 11th ed. 2017.

✍🏻 دکتر زهرا قلیچ خان
استادیار فارماکوتراپی (داروسازی بالینی)
دانشگاه علوم پزشکی ارومیه

ارسال شده در عمومي | نظرات (0)

آلودگي هوا و راهكارهاي مقابله با آن

۲۹ آذر ۱۳۹۶ | نويسنده :

🔻آلودگي هوا به يك مشكل جهاني تهديد كننده سلامت بشر تبديل شده كه ميليون ها نفر در سراسر دنيا را تحت تاثير قرار داده است.

🔻بر اساس آمار سازمان بهداشت جهاني (WHO) سالانه حدود ٢/٤ ميليون نفر در دنيا به دليل عوارض حاصل از آلودگي هوا جان خود را از دست مي دهند.

🔻اثرات آلودگي هوا بر روي سلامت انسان طيف وسيعي را شامل شده كه از ميان آنها مي توان به افزايش خطر بيماري هاي قلبي عروقي، بيماري هاي تنفسي، ديابت، اختلالات اعصاب و روان، التهابات چشم و پوست، اختلالات جنيني، سرطان و افزايش مرگ و مير ناشي از بيماري هاي مزمن اشاره كرد.

🔻علاوه بر راهكارهاي اصلي مقابله با آلودگي هوا نظير سياست گذاري هاي شهري و ترافيك و كنترل منابع آلودگي، راهكارهاي فردي زير در مقابله با اثرات مخرب آلودگي هوا توصيه مي گردد:

🔸كاهش در معرض قرار گرفتن در فضاي بيرون در روزهاي آلوده
🔸ماندن در منزل
🔸كاهش نفوذ هوا به داخل منزل از طريق درب و پنجره ها
🔸تهويه هواي منزل
🔸محدود كردن فعاليت فيزيكي بخصوص در بيرون از منزل
🔸خودداري از استعمال سيگار و دخانيات

⛔️توجه به اين توصيه ها بخصوص براي افراد با بيماري مزمن قلبي يا ريوي، سالمندان و كودكان حائز اهميت است.

🔻نقش #تغذيه در پيشگيري از اثرات مخرب هواي آلوده چيست؟

🔸بر اساس نتايج حاصل از مطالعات، #تغذيه سالم و غني از ويتامين ب، ويتامين سي، (در ميوه ها، سبزيجات و مركبات) ويتامين اي، ويتامين دي و امگا٣ (در غذاهاي دريايي) با تعديل عوارض حاصل از آلودگي هوا مي تواند از پيشرفت بيماري هاي مزمن نظير بيماري هاي قلبي ريوي پيشگيري كند.

🔸توصیه هایی مثل مصرف عرق پونه، عرق شوید، سوپ جو، شلغم، لیمو و نارنج، سرکه، گلاب و سیر،… راهکارهای غیرعلمی است، که در منابع معتبر علمی تایید نشده است*.

🔸جهت توصيه قطعي به مصرف مكمل ها و تعيين دوز مناسب آنها به مطالعات بيشتري نياز است.
🔦* گرچه لحاظ كردن اين نوع غذاها براي هر فرد در رژيم غذايي مفيد است، اما تاثير جلوگيري از عوارض آلودگي با اين نوع تغذيه با استفاده از مقالات و مطالعات اثبات نشده است.

✏️UpToDate, 2017
✏️WHO.int
✏️Respirology. 2012 Oct; 17(7): 1031–۱۰۳۸٫
✏️Nutrients. 2015 Dec; 7(12): 10398–۱۰۴۱۶٫

✍️🏻دكتر بيتا شهرامي
دستيار تخصصی فارماكوتراپي (داروسازي باليني)
دانشگاه علوم پزشكي تهران

ارسال شده در عمومي | نظرات (0)

رژیم های درمانی برای هلیکوباکترپیلوری

۲۸ آذر ۱۳۹۶ | نويسنده :

💊 درمان سه دارویی
رایجترین رژیم درمانی توصیه شده برای درمان خط اول هلیکوباکترپیلوری، درمان سه دارویی با یک PPI
(لانسوپرازول ۳۰ میلی‌گرم ۲ بار در روز، امپرازول ۲۰ میلیگرم ۲ بار در روز، پنتوپرازول ۴۰ میلیگرم ۲ بار در روز، رابپرازول ۲۰ میلیگرم ۲ بار در روز یا اس امپرازول ۴۰ میلیگرم ۱ بار در روز)
به همراه
آموکسی سیلین (۱ گرم ۲ بار در روز) و کلاریترومایسین (۵۰۰ میلیگرم ۲ بار در روز) به مدت ۷ تا ۱۴ روز می باشد.

این درمان ۱۰ تا ۱۴ روز پیشنهاد می شود. درمان طولانی تر (۱۴ در مقابل ۷ روز) ممکن است در درمان موثرتر باشد اما این مورد بحث برانگیز است. یک متاآنالیز پیشنهاد می دهد که تمدید درمان سه دارویی بر پایه PPI از ۷ به ۱۴ روز با ۵ درصد افزایش در میزان ریشه کنی همراه است. اکثر مطالعات این متاآنالیز براساس درمان سه دارویی با آموکسی سیلین بود.

◀️ مترونیدازول (۵۰۰ میلیگرم ۲ بار در روز) را می‌توان با آموکسی سیلین در بیماران با آلرژی نسبت به پنی سیلین ها تعویض نمود.
رژیم های PPI-کلاریترومایسین-مترونیدازول و PPI-کلاریترومایسین-آموکسی‌سیلین نیز نتایج مشابهی دارند. افزایش دوز PPIها اثرات کمی در میزان ریشه کنی دارند.

💊 درمان چهاردارویی
درمان چهاردارویی شامل یک PPI در ترکیب با بیسموت ساب سالیسیلات (۵۲۴ میلی‌گرم ۴ بار در روز) و ۲ آنتی بیوتیک (به عنوان مثال، مترونیدازول ۲۵۰ میلیگرم ۴ بار در روز و تتراسایکلین ۵۰۰ میلیگرم ۴ بار در روز) به مدت ۱۰ تا ۱۴ روز است.
درمان چهاردارویی در مناطقی که شیوع مقاومت به کلاریترومایسین یا مترونیدازول بیشتر از ۱۵ درصد بوده یا در بیماران با استفاده اخیر یا مکرر کلاریترومایسین یا مترونیدازول، مناسب است.
اگر تتراسایکین در دسترس نباشد، داکسی سایکلین (۱۰۰ میلیگرم ۲ بار در روز) را می‌توان استفاده نمود.

💊 درمان متوالی
رژیم درمان متوالی ۱۰ روزه حاوی کلاریترومایسین به همراه یک PPI (2 بار در روز) و آموکسی سیلین (۱ گرم ۲ بار در روز) به مدت ۵ روز، و به دنبال آن یک PPI (2 بار در روز) به همراه کلاریترومایسین (۵۰۰ میلی‌گرم ۲ بار در روز) و تینیدازول/مترونیدازول (۵۰۰ میلیگرم ۲ بار در روز) به مدت ۵ روز می‌باشد.
در بیماران با حساسیت نسبت به پنی سیلین یا در بیماران با مقاومت نسبت به کلاریترومایسین بالا (بیشتر از ۱۵ درصد)، می توان از لووفلوکساسین (۲۵۰ میلیگرم ۲ بار در روز) استفاده نمود.

⭕️ عوارض جانبی
عوارض جانبی در ۵۰ درصد بیماران دریافت کننده یکی از رژیم های درمان سه دارویی گزارش شده است. عوارض جانبی معمولا خفیف است؛ کمتر از ۱۰ درصد بیماران درمان خود را به دلیل عوارض جانبی متوقف می سازند.
• رایجترین عارضه جانبی، احساس طعم فلزی به علت مترونیدازول و کلاریترومایسین می باشد.
• مترونیدازول می تواند منجر به نوروپاتی محیطی، صرع و واکنش شبه دی سولفیرام هنگام استفاده همزمان با الکل شود.
• کلاریترومایسین می تواند منجر به تغییر طعم، تهوع، استفراغ، دردهای شکمی و افزایش نادر فاصله QT شود.
• داکسی سایکلین و تتراسیایکلین می توانند منجر به واکنش های حساسیت به نور در برخی موارد شود. این داروها همچنین نباید در زنان باردار و کودکان تجویز گردند.
• آموکسی سیلین می تواند منجر به اسهال و واکنش های آلرژی با راش پوستی شود.
• لووفلوکساسین می تواند منجر به آنورکسی، تهوع، استفراغ و اختلالات گوارشی شود.

ارسال شده در عمومي | نظرات (0)

توصيه هاي لازمه در مصرف داروي وارفارين(كومادين)

۲۸ آذر ۱۳۹۶ | نويسنده :

اهم تداخلات غذایی:
-مصرف فیبرهای گیاهی و غذاهای حجیم همراه با قرص خوراکی وارفارین، موجب کاهش سرعت و بعضا مقدار جذب این دارو می‏گردد. به طور کلی مصرف وارفارین با معده خالی به همراه آب فراوان مناسب‏تر است.
-مکانیسم اثر وارفارین از طریق اثر بر مسیر ویتامین K می‏باشد، لذا مصرف مقادیر بالای غذاهای حاوی این ویتامین موجب کمتر شدن اثر این دارو میشود. این غذاها عموما شامل گیاهان خام یا پخته همچون اسفناج، کرفس، بروکلی، خیار با پوست و یا خورش قرمه سبزی و در مقادیر کمتر، سبزی خوردن، کاهو و مارچوبه همچنین جگر می‏شود. لازم به ذکر است که مصرف یک وعده از این غذاها در اثر دارو چندان قابل ملاحظه نیست، ولی مثلا مصرف ۳-۴ وعده در هفته از این مواد باعث تغییرات محسوس در اثرات دارو می‏شود.
-روغنهای گیاهی مخصوصا آفتابگردان، سویا و کانولا منابع غنی ویتامین K هستند. حتی‏الامکان از مصرف اجتناب شود.
-زنجبیل، زردچوبه، پیاز و سیر با توجه به اثر ضد انعقادی در خون، موجب افزایش احتمال خونریزی در اثر وارفارین می‏شوند. در مصرف این مواد با وارفارین بسیار احتیاط شود.
-چای سبز اثر وارفارین را خنثی میکند و جزو موارد منع مصرف است.
-سویا باعث کم شدن اثر وارفارین و بالارفتن اثر لخته شدن خون می‏شود. احتیاط فراوان مصرف.
-مصرف گریپ فروت در مقادیر زیاد یا به صورت مداوم، به دلیل مهار آنزیمهای کبدی باعث افزایش اثر وارفارین و احتمال خونریزی می‏شود.
-دارو هاي زير سوخت و ساز كبدي وارفارين را كم ميكنند:
كلرامفنيكل، آميو دارون، لوستاتين، سايمتدين، فنيل بوتازون، كينيدين، كوتريموكسازول.
توصيه ها:
-در طي درمان با اين دارو شيردهي بايد قطع گردد و در حاملگي ممنوعيت مصرف دارد.
-خونريزي از لثه و رحم و مدفوع و ادرار و كبودي هاي بدن و اسهال و تب و كهير حتما به بزشك معالج گزارش گردد.
-درفشارخون هاي متوسط و شديد و بيماريهاي خونريزي دهنده ممنوعيت مصرف دارد.
-قرص ها در ظرف در بسته نگهداري گردد.
-سعي كنيد از تمامي تزريق هاي عضلاني با هماهنگي پزشك معالج اجتناب نمائيد احتمال خونريزي و كبودي محل تزريق وجود دارد.
-از انجام فعاليت هاي خطرناك : فوتبال و كوه نوردي و …. پرهيز نمائيد.
-كارت شناسايي كه در آن مصرف وارفارين ذكر شده است را هميشه به همراه داشته باشيد.
-به جراحان و دندان پزشكان و كادر درمان در هنگام مراجعه مصرف وارفارين را ياداور شويد.
-درموعد تعيين شده توسط پزشك آزمايشات لازمه را حتما انجام دهيد اهم آزمايشات عبارتند از: ALT .  AST . PT . PTT . INR
-شما ميتوانيد آزمايشات خود را در چنين جدولي ثبت و نگهداري كرده و در هنگام مراجعه به پزشك ارائه  نمائيد تا ميزان دقيق مصرف دارو را مشخص نمايند :
تاريخ:
وPT:
وPTT:
وINR:
ميزان مصرف وارفارين:
توضيحات:

ارسال شده در عمومي | نظرات (0)

افزایش خطرابتلای کودکان به بیماری قلبی با مصرف بیش ازحد فست فود

۲۸ آذر ۱۳۹۶ | نويسنده :

▫️محققان بریتانیائی با بررسی وضعیت سلامت ۱۹۰۰ کودک ۹ تا ۱۰ ساله دریافتند مصرف بیش از حد فست فود منجر به افزایش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و دیابت در بزرگسالی می‌شود.
▫️بر اساس این تحقیقات کودکانی که به طور مستمر از فست فود استفاده می‌کنند حجم چربی بالاتری داشته و میزان کلسترول خون آن‌ها نیز در مقایسه با کودکانی که به ندرت از فست فود استفاده می‌کنند، بالاتر است. همچنین این کودکان در رژیم غذایی خود مقدار بیشتری کالری مصرف می‌کنند و کمتر به سراغ مواد معدنی و ویتامین‌ها می‌روند.
▫️از آنجا که این تحقیقات بر اساس مصاحبه انجام شده است، امکان اثبات یک رابطه علت و معلولی را فراهم نمی‌کند، با وجود این نشان می‌دهد کودکانی که به طور مستمر از فست فود استفاده می‌کنند بیش از سایرین در معرض ابتلا به بیماری‌های قلبی و دیابت قرار دارند.
▪️گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Archives of Disease in Childhood منتشر شده است.

ارسال شده در عمومي | نظرات (0)