بایگانی برای فوریه, 2019

تغییر آدرس مطب

11 فوریه 2019 | نويسنده :

قابل توجه بازدید کنندگان محترم

محل مطب دکتر مصطفی بیات (فوق تخصص قلب و عروق) تغییر یافته است. آدرس جدید:

تهران خیابان پاسداران بوستان هفتم نبش داروخانه شبانه روزی پلاک ۱۶۷ طبقه ۴ واحد ۴۰۳

تلفن: ۲۲۹۲۷۲۹۳ و ۲۲۶۴۳۰۹۱ (با کد ۰۲۱)

شایان ذکر است، همواره آدرس و تلفن مطب در صفحه تماس  در دسترس بازدید کنندگان عزیز قرار دارد.

ارسال شده در عمومي | نظرات (0)

كارديولوژي كودكان و جوانان

9 فوریه 2019 | نويسنده :

نشانگان باليني در بيماران قلبي (بخش۱)

١- خستگي زودرس:
سنگين ترين كار فيزيكي، در شيرخوار مكيدن شير از سينهٌ مادر است. شيرخواري كه بيماري قلبي دارد، در هنگام مكيدن سينه مادر، زود خسته (easy fatigue) ميشود، فراوان عرق ميكند، به تندي دم مي زند، و پيش از سير شدن سينه را رها ميكند، و ميخوابد. و چون سير نشده، بزودي از خواب بيدار ميشود، و دو باره شير ميخواهد. به گفته مادر خواب شير خوار سبك است. و هميشه گرسنه!  مادر گمان ميكند، كه شيرش كم است، يا اينكه كودك قولنج (كوليك) دارد، يا شيرش به بچه نمي سازد! كودك بخوبي وزن نميگيرد، و اين در حاليست كه شيرخواران كوليكي وزن گیری خوبي دارند.
– اين پترن ويژه شيرخواراني ست كه به سينه مادر مك مي زنند. در كودكي كه شير خشك ميخورد، اينگونه پترني ديده نمي شود، چون شيرخوردن با بطري انرژي بر و خسته كننده نيست. بنابرين كودك مي تواند وزن گيري و خواب خوبي داشته باشند.
– خستگي زودرس در كودكان بزرگتر كه راه افتاده اند، در هنگام جنب و جوش، ورزش، بازي و در بزرگترها در هنگام كار، خود را نشان ميدهد.
– كودك بيمار از همبازيهايش باز مي ماند، و در برابر همسالانش وزن كمتري دارد. كودك خسته رنگ پريده است، تپش قلب دارد، به تندي دم ميزند، و خيس عرق مي شود، كه شوند(دليل) آن بر انگيختگي جبراني سيستم اتونوم مي باشد. برخي ازين كودكان در هنگام ورزش يا جنب و جوش، دچار كبودي هم مي شوند، كه شوند (دليل) آن افزايش O2 Extraction از هموگلوبين است.

ارسال شده در عمومي | نظرات (0)

تازه‌ترین دستورالعمل درمان کلسترول بالا

9 فوریه 2019 | نويسنده :

▫️رووس نسخه ۲۰۱۸ این دستورالعمل که از سوی انجمن قلب (AHA) و کالج کاردیولوژی آمریکا (ACC) همراه با چندین گروه دیگر در نشست سالانه این انجمن و نیز شماره نوامبر مجله Circulation منتشر شده و مهم‌ترین تفاوت‌های آن با نسخه پیشین (۲۰۱۳) به‌شرح زیر است:
– تاکید اصلی این دستورالعمل بر لزوم مشاوره با بیماران، ارایه اطلاعات لازم و کمک به آنان برای تصمیم‌گیری در زمینه انتخاب بهترین گزینه درمان است. اصلاح شیوه زندگی، همچنان اساس درمان #کلسترول بالاست.
– ناشتا بودن برای آزمایش #چربی_خون لازم نیست.
– ارزیابی خطر قلبی‌عروقی، یک محاسبه ساده نیست و فرمول واحدی ندارد. علاوه بر عوامل خطرساز مرسوم مانند سیگار و فشار خون، ارزیابی خطر در هر بیمار باید به‌طور شخصی انجام شود و مواردی مانند سابقه خانوادگی بیماری قلبی-‌عروقی آترواسکلروتیک (ASCVD) زودرس، LDL پیوسته ‌بالا (≥۱۶۰ )، بیماری کلیوی مزمن و سابقه پره‌اکلامپسی مورد توجه قرار گیرد.
– در مجموع، ارزیابی خطر شامل سه مرحله برآورد اولیه خطر وقایع قلبی-‌عروقی آترواسکلروتیک، شخصی‌سازی خطر (risk personalization) و در نهایت طبقه‌بندی مجدد است. یکی از ویژگی‌های اصلی دستورالعمل جدید، توجه به شخصی‌سازی خطر است. به‌عنوان مثال، میزان خطر در افراد طبقات اجتماعی-اقتصادی بالا که معمولاً مراجعات پزشکی بیشتری دارند، بیش از میزان واقعی تخمین زده می‌شود. در مقابل، برآورد میزان خطر در افراد طبقات اجتماعی-اقتصادی پایین و نیز مبتلایان به وضعیت‌های التهابی مزمن مانند اچ‌آی‌وی یا بیماری‌های روماتولوژیک کمتر از میزان واقعی است.
– در افرادی که سابقه وقایع قلبی-‌عروقی آترواسکلروتیک متعدد (یا یک واقعه قلبی‌-عروقی آترواسکلروتیک همراه با عوامل خطرساز متعدد) و با وجود درمان حداکثر استاتین، LDL ≥۷۰ دارند، می‌توان ازتیمایب (ezetimibe) را به درمان افزود. اگر LDL همچنان بالا بماند، می‌توان یک مهارکننده PCSK9 (مثل  evolocumab یا alirocumab) به درمان افزود. داده‌ها در زمینه هزینه-اثربخشی این داروها محدود است.
– افزودن ازتیمایب (و سپس یک مهارکننده PCSK9) همچنین در برخی بیماران مبتلا به #هیپرکلسترولمی اولیه شدید توصیه می‌شود.
– این دستورالعمل شامل توصیه‌هایی در زمینه موارد ضرورت و فایده اندازه‌گیری کلسیم شریان کرونری به‌عنوان یکی از ابزارهای ارزیابی خطر وقایع قلبی‌-عروقی آترواسکلروتیک است. همچنین به اهمیت دو آنالیت آزمایشگاهی آپولیپوپروتئین ب (apo B) و LPa نیز توجه شده است. به‌عنوان مثال، در افرادی که در گروه خطر متوسط قرار می‌گیرند، اگر کلسیم شریان کرونری صفر باشد، این افراد در طبقه‌بندی مجدد در گروه کم‌خطر قرار می‌گیرند و درمان استاتین توصیه نمی‌شود. همچنین CAC score > 100 یا apo B > 130 و LP(a) > 50 در مردان باعث بالاتر رفتن آنان در طبقه‌بندی می‌شود.

https://www.ahajournals.org/doi/pdf/10.1161/CIR.0000000000000624

ارسال شده در عمومي | نظرات (0)

مزایای سلامتی ذرت

9 فوریه 2019 | نويسنده :

▫️ذرت یکی از غلات مفید است که کالری، کربوهیدرات، فیبر و پروتئین فراوان و ویتامین و مواد معدنی متوسطی دارد.
– ذرت حاوی آنتی اکسیدان هایی به نام کاروتنوئید است که با مبارزه با رادیکال های مضر آزاد بدن، در کند کردن روند پیری و کاهش خطر ابتلا به برخی بیماری های مزمن نقش دارد.
▫️فیبر موجود در آن نیز می تواند به هضم غذا کمک کرده و خطر ابتلا به یبوست را کاهش دهد.
▫️براساس برخی مطالعات، مصرف فیبرهای غذایی، خطر بیماری های قلبی عروقی، عفونی و تنفسی را کاهش می دهد. از طرف دیگر، ذرت گلوتن نداشته و بنابراین، افراد مبتلا به سلیاک، به راحتی می توانند از آن استفاده کنند.
▫️روغن ذرت نیز یکی از روغن های مفید است که حاوی اسیدهای چرب غیر اشباع مانند لینولئیک اسید بوده و ویتامین E، یوبی‌کینون (Q10) و فیتواسترول‌های بالائی دارد.
▫️این روغن همچنین برای کاهش کلسترول خون مفید است. علاوه بر آن، اگرچه محتوای فیبر ذرت پایین است اما می تواند نیازهای پروتئینی افراد گیاه خوار را تا حد زیادی برطرف کند.
▫️همچنین، مطالعات نشان داده اند که ذرت در پیشگیری از سلامت چشم و کیست های گوارشی نقش دارد.
– مصرف این ماده غذائی به صورت پخته یا خام تفاوتی نداشته و می تواند همراه با سالاد، سوپ و … مصرف شود. از نظر حفظ خواص تغذیه ای، می توان ذرت خام را به مدت ۵ روز و ذرت پخته را به مدت ۶ ماه در فریزر نگهداری کرد.

ارسال شده در عمومي | نظرات (0)

۳ راه سلامتی

9 فوریه 2019 | نويسنده :

۱- شکر کمتر – میوه بیشتر
۲- نمک کمتر – آب بیشتر
۳- سیگار کمتر – ورزش بیشتر

برای هر کس که سلامتی اش برایتان مهم است بفرستید

ارسال شده در عمومي | نظرات (0)